Najlepsza pora na ćwiczenia? Ćwiczenia poranne, popołudniowe czy wieczorne?
Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (American Heart Association, AHA) potrzeba tygodniowo 150 min umiarkowanego wysiłku fizycznego lub 75 min intensywnego wysiłku fizycznego (czy tez kombinacji obu rodzajów wysiłku). Jest to ok 30 min umiarkowanego wysiłku dziennie przez 5 dni w tygodniu. Może być to tak naprawdę dowolna aktywność fizyczna która sprawia, że ruszasz się i dzięki temu spalasz kalorie. Wybierz treningi, które sprawiają Ci przyjemność- regularne spacery, zumba, fitness, siłownia, basen- wpisz go w kalendarz/ planer- i staraj się go trzymać, by wypracować nawyk.
Jaka jest najlesza pora na ćwiczenia? Trening rano czy wieczorem?
Ćwiczenia poranne
To idealny moment na energiczny spacer czy dowolną inna formę treningu. Szczególnie aerobowego czyli taki rodzaj treningu, który pozytywnie wpływa na serce. Jest rytmiczny i przyczynia się do wzrostu tętna. Angażując duże grupy mięśni dochodzi do zwiększonego zużycia tlenu. Jakie są korzyści z porannego treningu? Taka aktywność fizyczna poprawi nastrój na cały dzień. Spacery czy bieganie na świeżym powietrzu zimą? Podczas treningu w niskiej temperaturze tłuszcz spalany jest, by ogrzać ciało. Wystawiasz się na światło dzienne, pomagasz uregulować swój rytm okołodobowy. Ekspozycja na światło dzienne wspomaga Twoją czujność, w naturalny sposób podnosisz poziom kortyzolu. Jego zdrowa ilość redukuje stany zapalne w organizmie.
Ćwiczenia popołudniowe
Mięsnie późnym popołudniem absorbują i wykorzystują składniki odżywcze z pożywienia. To dobry czas na treningi siłowe np. podnoszenie ciężarów czy energiczną jazdę na rowerze treningowym. Do tego kolacja bogata w białko pomoże naprawić tkankę mięśniową, a także zbudować masę i zregenerować organizm.
Ćwiczenia wieczorne
Choć najlepsze pory dnia to ćwiczenia poranne lub popołudniowe- jeśli nie będziesz mieć możliwości uprawiać aktywności fizycznej w tych godzinach to lepszy trening wieczorny niż żaden. Najlepiej jednak aby była to już forma łagodnej aktywności fizycznej- wieczorny spacer, joga czy stretching- pozwalający uelastycznić i wzmocnić mięśnie. Poprawi to procesy trawienne, przesuwając treści pokarmowe w dół przewodu pokarmowego, zmniejszając odczuwanie zgagi, refluksu, zapobiegając powstawaniu zaparć. Warto jednak pamiętać, że zbyt intensywne aktywności fizyczne podniosą poziom kortyzolu we krwi i opóźnią wzrost produkcji melatoniny. Podniosą także tętno i temperaturę ciała- wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na pobudzenie organizmu i późniejsze problemy ze snem. Chłodny prysznic pomoże ochłodzić ciało i może pomóc szybciej zasnąć.
Spacer to forma akywności fizycznej, która sprawdzi się zarówno o poranku, popołudniem czy w godzinach wieczornych. Codzienna dawka ruchu przyspiesza przemianę materii, poprawia siłę i masę mięśni, zdrowie kości, zapewnia lepszą kondycję fizyczną, usprawnia pracę mózgu. Wpływa pozytywnie na nasz nastrój i jakość snu. Chodź na spacer <3