Czekośliwka czyli śliwki w czekoladzie
Robicie własne przetwory? Ja stosunkowo rzadko do tej pory się za to zabierałam, często z obawy że mogą nie wyjść (tak dobre jak te otrzymane w prezencie od rodziców) czy, że się zepsują. Ale ten przepis to must have do jesienno-zimowych dań. Mowa o…śliwkach w czekoladzie czyli czekośliwce. Idealna na śniadanie do kanapek, owsianek, twarożków, naleśników, placków, czy dodatek do ciast np.świątecznego piernika. Z pewnością ta wersja śliwkowej nutelli jest bardziej fit i równie pyszna (jak nie bardziej) od tradycyjnego kremu czekoladowego do którego wielu z nas ma słabość.
Przepis na czekośliwkę czyli śliwki w czekoladzie
Wszystko czego potrzebujecie to 3 składniki: Śliwki, Kakao, Starta gorzka czekolada
Przygotowanie:
- Śliwki umyć i przekroić na pół, usuwamy pestki
- Ułożyć w naczyniu żaroodpornym warstwowo do góry jasną częścią, a skórką do dołu
- Kolejne warstwy śliwek przesypać naprzemiennie kakao i startą czekoladą
- Ostatnią warstwę owoców ułożyć skórką do góry
- Rozgrzać piekarnik do ok. 220 stopni, piec przez 10 minut, a następnie obniżyć temperaturę do 180 stopni i piec przez ok 30-40min
- Po upieczeniu przelać czekośliwkę do garnka i zlendować na jednolitą masę, w zależności od pożądanej konsystencji można opcjonalnie dodać niewielką ilość przegotowanej, ciepłej wody gdy będzie zbyt gęsta konfitura.
Nie ma konieczności dosładzania dodatkowo cukrem gdyż same śliwki dostarczą nam wystarczającej słodyczy. Jeśli jednak po spróbowaniu uznacie, że chcielibyście dodać więcej kakao lub słodzidła można na koniec doprawić według uznania. Przygotowaną gorącą masę śliwkową przelać do czystych słoiczków, zakręcić pokrywką i przewrócić do góry dnem do zawekowania lub można zapasteryzować słoiki.
Jeśli lubisz kawałki owoców w konfiturach możesz również połowę porcji po upieczeniu śliwek zblendować na jednolitą masę a drugą część dodać na koniec i wymieszać.
Kto się skusi wypróbować ten przepis? A może już go znacie i dodajecie do niego jeszcze inny tajemniczy składnik dzięki czemu smakuje jeszcze lepiej? Do jakich dań najbardziej lubicie go dodawać?
Subskrybuj
0 komentarzy